Pierwsze działania, mające na celu zorganizowaną ochronę zabytków, można odnotować we Francji wieku Oświecenia i czasów Wielkiej Rewolucji. Zainteresowania średniowieczem i gotykiem stały się impulsem do początku prac konserwatorskich w Europie.
Około połowy XIX w. wieku zaczęto organizować urzędy konserwatorskie, między innymi w Prusach (1843 r.), Bawarii (1853 r.), Wittenberdze (1854 r.). Równolegle wprowadzano regulację prawną. Istotnym krokiem, mającym na celu ochronę zabytków i opiekę nad nimi, była inwentaryzacja. W pruskiej prowincji Pomorze w 1840 r. powstała historia sztuki regionu – jedno z pierwszych tego rodzaju opracowań w Europie (Pommersche Kunstgeschichte Franza Kuglera), która była pokłosiem podróży mającej na celu spisanie pomorskich zabytków. Paradoksalnie, mimo posiadanego opracowania, właściwe prace inwentaryzacyjne podjęto na Pomorzu później niż w innych prowincjach.
Podczas wykładu omówione zostaną okoliczności organizacji i elementy historii, tak zwanej pierwszej inwentaryzacji zabytków, którą przeprowadzono na Pomorzu w latach 1884-1914.
NOTA O PRELEGENTCE:
BARBARA OCHENDOWSKA-GRZELAK
historyk sztuki, dr hab., profesor US. Studia ukończyła na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1983 r.)
Główne zainteresowania badawcze:
Historia sztuki Pomorza, sztuka na dworze książąt pomorskich, historia ochrony dóbr kultury XIX i XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem pruskiego Pomorza), historia niemieckiej i pomorskiej historii sztuki XIX i pierwszej połowy XX wieku, literatura podróżnicza
Organizatorka wydarzenia:
MONIKA KOŁACZ,
prowadząca na Facebooku grupę HISTORIE LOKALNE Bezrzecze i gmina Dobra
i
WSTĘP na wszystkie prelekcje jest wolny.
PARKING znajduje się na podwórzu budynku ZUL.