Przejdź do treści
Wróć do listy

W Wolinie i Lubinie. Piękno krajobrazu i kultury.

Więcej informacji

To już ostatnia chwila przed zagospodarowaniem przez deweloperów tego wyjątkowego pofabrycznego miejsca.
Lubin to miejsce, w którym słynna rodzina Quistorpów, filantropów szczecińskich, miała fabrykę cementu portlandzkiego. Andrzej Wajda nakręcił tu w 1957 r. kluczowe sceny filmy „Kanał”.
Zobaczymy również jezioro Turkusowe i poznamy jego historię. Dowiemy się czym różni się od naszego szczecińskiego jeziora Szmaragdowego.
Wjedziemy na wzgórze Zielonka, z którego rozciąga się wspaniały widok na deltę wsteczną Świny. Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze Delta Świny wraz z resztą obszaru ujścia Odry została w 1993 roku uznana “Krajobrazem Roku 1993-94”.
Wzgórze Zielonka kryje jeszcze kilka tajemnic począwszy od czasów przedchrześcijańskich a skończywszy na czasach II wojny światowej. Postaramy się je wszystkie odkryć.
Pojedziemy również do Wolina. Wejdziemy na nową 30-metrową wieżę widokową. Może uda nam się zobaczyć wzgórza na ulicy Ornej w Stolczynie, z których widać Wolin.
Zwiedzimy też kościół w Żarnowie zbudowany ze skowińskich cegieł.
Nie tylko sanktuarium w Brzesku ma swoje anioły. Anioły zdobią też sklepienie kościoła w Koniewie, który również odwiedzimy.
Zobaczymy też największy na Pomorzu sąd ostateczny namalowany na deskach w kościele w Jarszewie.
Proszę zabrać ze sobą suchy prowiant, kanapki itp. gdyż nie będzie możliwości zjedzenia obiadu na trasie.
Ruszamy 06.04.2024 r. (sobota), punktualnie o 8:30.
Odjeżdżamy z tyłów Muzeum i Teatru na Wałach Chrobrego. Szukajcie autokaru firmy Magellan.
Powrót w to samo miejsce wieczorem.