29.12.2024
14:00
Płatne
Oprowadza: Damian Górecki
Oprowadza Michał Dębowski
26.05.2024
Start: 12:30
Czas trwania: ok. 1,5 godziny
gratis
Spacer architektoniczny po Grabowie jest wydarzeniem towarzyszącym premierze przewodnika architektonicznego po Szczecinie. Autorzy przewodnika: Justyna Borucka, Harald Gatermann i Jakub Gołębiewski poprowadzą spacer trasą wyznaczoną w książce, prezentując obiekty architektoniczne pochodzące z różnych epok i reprezentujące różne style architektoniczne. Na trasie spaceru znajdą się zarówno dzieła szczecińskich architektów przedwojennych – Adolfa Thesmachera i Gustava Gaussa oraz architektów współczesnych, którzy wpłynęli na zmianę oblicza tej dzielnicy.
Grabowo (niem. Grabow) to dawna podmiejska wieś, która rozwijała się jako osada wokół klasztoru Gottesgnade. Po sekularyzacji klasztoru w 1538 roku oraz po pożarze skrzydła wschodniego szczecińskiego zamku w 1551 roku, książę Barnim IX zlecił jego przebudowę na rezydencję książęcą – Oderburg. Projekt przebudowy w stylu renesansowym został opracowany przez mistrza budowlanego Caspara Teißa. Zamek niestety został zniszczony w trakcie Wojny Trzydziestoletniej i do dziś nie ostał się po nim żaden ślad. Dzieje nowożytne to dla Grabowa czas dynamicznego rozwoju, który został zwieńczony połączeniem z sąsiednim Drzetowem (niem. Bredow) i przyznaniem praw miejskich w 1855 r. Niezależność Grabowa jako organizmu miejskiego nie trwała jednak długo gdyż już w 1900 r. zostało włączone w granice administracyjne Szczecina.
Naszą wycieczkę po Grabowie rozpoczniemy od gmachu Teatru Polskiego, który gości tegoroczną edycję Westivalu. Po sąsiedzku odwiedzimy dawną elektrownię, znajdującej się na skraju Wałów Chrobrego. Kolejnym punktem na trasie będzie nieodległy dom dozorcy cmentarza – pozostałość po dawnym cmentarzu francuskim oraz komunalnym, które przekształcono w 1900 r. w rozległy park im. Stefana Żeromskiego (dziś drugi co do wielkości w Szczecinie).
Po powrocie na skwer przed siedzibą Teatru Polskiego skierujemy się w stronę Parku im. Stanisława Żeromskiego, a następnie parku im. Stanisława Nadratowskiego. Liczne zniszczenia wojenne w tym rejonie uzupełniają współczesne zespoły mieszkalne Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, z których każdy posiada indywidualne cechy. Schodząc z góry dotrzemy do ul. Emilii Plater, która stanowi jedną z głównych arterii Grabowa. Wśród przedwojennych kamienic stoją tu liczne postmodernistyczne plomby. Naszą wycieczkę będziemy kontynuować wzdłuż ul. Jana Kazimierza, gdzie znajduje się kolejny, ciekawy zespół szczecińskiego TBS, a zakończymy w rejonie kameralnej ul. Żubrów.
29.12.2024
14:00
Płatne
Oprowadza: Damian Górecki
26.12.2024
12:00
gratis
30.12.2024
16:00
50 PLN
Oprowadza Czesław Złotnik
20.12.2024
15:00
10 PLN