14.01.2025
17:00
gratis
Przemysław Manna
Spotkanie poprowadzą: Olga Dąbkiewicz, Karolina Gołębiewska, Agnieszka Roguska, Małgorzata Zakrzewska
24.03.2024
Start: 17:00
gratis
Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu poświęconego Szczeciniankom/Pomorzankom- kobietom, które kształtowały pejzaż kulturalny dawnego miasta. Poprzez swoją osobowość, zainteresowania, kontakty-wpływały na ówczesne trendy, mody i obyczaje.
Tym razem w gronie szczecińskich “sallonieres” przeniesiemy się w lata 30ste XIXwieku. W roku 1834 do Szczecina wrócił po latach edukacji Ludwig August Most- artysta malarz szczecińskiego biedermaieru, niestrudzony tropiciel pomorskich regionalizmów, tradycji i obyczaju. Jego pasją stało się dokumentowanie regionalnego stroju pyrzyckiego. W gronie szczecińskich przyjaciółek będziemy celebrować urodziny Ludwika, wypadające 10 marca. 19 III przypada inna ważna okoliczność. W tym dniu w 1287 roku po raz pierwszy pojawiła się pisemna wzmianka o Kaszubach w bulli Grzegorza IX, gdzie papież zatytuował Bogusława I “Księciem Kaszub”.
Przy tej okazji zaprezentujemy oryginalne cechy stroju pyrzyckiego, teorie nt. jego pochodzenia- na tle pozostałych strojów pomorskich, w tym kaszubskiego oraz rolę jaką odegrał sam Most w popularyzacji “weizacker tracht”. Wiek XIXsty na Pomorzu to czas wzmożonego zainteresowania przeszłością regionu- powstało Pomorskie Towarzystwo Historyczno- Archeologiczne., którego celem było nie tylko gromadzenie zabytków i dokumentów lecz przede wszystkim prowadzenie badań : archeologicznych, historycznych , językoznawczych . Dużo uwagi poświęcano słowiańskim początkom Pomorza oraz właśnie czasom Księstwa Pomorskiego.
Gospodyni spotkania- Księżna Elzbieta Brunszwicka- zaprosiła oprócz rodziny solenizanta, grono swoich pomorskich przyjaciółek- w tym Mme Tilebein, Ottilie von Goethe, Louise Kugler. Panie pojawią się w strojach charakterystycznych dla salonowej mody lat 30- stych, opowiedzą o jej niuansach …
Niezwykle miło nam zapowiedzieć Gościa specjalnego- Panią Joannę Tylkowską-Drożdż, solistkę Opery na Zamku w Szczecinie, prof. AS, która jest autorką niezwykle cennego opracowania pt. “Szczecińskie salony muzyczne XIX wieku”, w którym omawia działalność tychże, oraz przybliża postacie kobiet odpowiedzialnych za rozkwit tego zjawiska.
14.01.2025
17:00
gratis
Przemysław Manna
03.01.2025
15:00
10 PLN
10.01.2025
15:00
10 PLN
17.01.2025
15:00
10 PLN