Przejdź do treści
Wróć do listy

Oprowadzanie: Koty i inne stworzenia. Zwierzęta w międzywojennym Szczecinie

Więcej informacji

„Koty i inne stworzenia. Zwierzęta w międzywojennym Szczecinie” to tytuł tematycznego spaceru po wystawie czasowej „Else Mögelin. Bauhaus i duchowość na Pomorzu”.

Else Mögelin należała do najważniejszych artystek związanych z międzywojennym Szczecinem.
Jako absolwentka słynnego już wówczas Bauhausu przeniosła na Pomorze innowacyjne metody twórcze i dydaktyczne. W latach 1927–1942 prowadziła pracownię tkaniny w szczecińskiej Miejskiej Szkole Rzemiosła i Przemysłu Artystycznego, przemianowanej w 1930 roku na Praktyczną Szkołę Pracy Projektowej. Uczelnia ta ściśle współpracowała z Muzeum Miejskim pod zarządem Waltera Riezlera, który wielokrotnie prezentował dokonania wykładowców i uczniów, propagując nowoczesne kierunki w sztuce. Obecna wystawa gromadzi znów w tym samym gmachu – choć po raz pierwszy dla szerokiej polskiej publiczności – dzieła Mögelin i jej kręgu. Od młodzieńczych eksperymentów abstrakcji po ludowe stylizacje dojrzałych lub późnych lat: tkactwo, malarstwo i grafika odzwierciedlają stałą fascynację naturą oraz potrzebę rozwoju duchowego w zmieniającym się pejzażu i sytuacji politycznej.
Na wystawie zgromadzono ponad 100 obiektów reprezentujących różne media i techniki, pochodzących z kolekcji instytucjonalnych i prywatnych. Niemal wszystkie dzieła pokazywane są po raz pierwszy w Polsce, część z nich ma swoją międzynarodową premierę. Twórczość Mögelin ukazana została w kontekście prac m.in. Friedricha Bernhardta, Theodora Boglera, Egona Engeliena, Ottona Lindiga, Kurta Schwerdtfegera, Lotte Usadel, Wilhelma Wagenfelda i Vincenta Webera.

Zobacz także

Cmentarz Centralny – Ogród Pamięci i Zadumy

brama główna Cmentarza Centralnego

Zobacz więcej

Zamek Książąt Pomorskich: Serce zegara

Wejście i, Dziedziniec Menniczy

Zobacz więcej

Cmentarz Centralny z tanatolożką

Brama Główna Cmentarza Centralnego

Zobacz więcej

Rejs do Świnoujścia

Bulwar Piastowski

Zobacz więcej