Przejdź do treści
Wróć do listy

Klasztor Dominikanów w Prenzlau

Więcej informacji

Zobacz Klasztor Dominikanów w Prenzlau z przewodnikiem w języku polskim
W ramach projektu „Kultura bez granic” pragniemy zaprosić Państwa na zwiedzanie w języku polskim, które pozwoli przełamać bariery językowe. Serdecznie zachęcamy Państwa do zwiedzania naszego Muzeum, które mieści się w Klasztorze Dominikanów w Prenzlau.
Dawny klasztor jest obecnie centrum kulturalnym miasta. To tutaj mogą Państwo uczestniczyć w koncertach, przedstawieniach teatralnych i wykładach, świętować festiwale, spędzać czas w bibliotece lub prowadzić badania w archiwach.
W Muzeum Historyczno-Kulturowym mogą Państwo zapoznać się z historią regionu oraz historią budynku na przestrzeni wieków. Podczas zwiedzania z pewnością zachwyci Państwa architektura jednego z najlepiej zachowanych klasztorów w północno-wschodnich Niemczech, a także wysokiej klasy eksponaty. Bogato odrestaurowane krużganki, refektarz z malowidłami ściennymi i kaplica to najważniejsze elementy średniowiecznej architektury klasztornej. Północne skrzydło zostało niedawno przebudowane w nowoczesnym, kontrastującym stylu.
Wystawa stała prezentuje bogatą kolekcję średniowiecznych przedmiotów, zwłaszcza rzeźb sakralnych, ważnych znalezisk archeologicznych z klasztoru Seehausen oraz przedmiotów z historii prawa, jak choćby odcięte dłonie dwóch burmistrzów Prenzlau skazanych za zdradę. Nowsze części wystawy koncentrują się na historii miasta, badając zarówno rozkwit w XIX wieku, jak i przełom w 1945 roku. Historia kolejnych okresów prezentowana jest podczas wystaw specjalnych. Osobna sala poświęcona jest klasycystycznemu malarzowi pejzażowemu i przyjacielowi Goethego – Jakobowi Philippowi Hackertowi oraz pruskiej królowej Friederike Luise, którzy urodzili się w Prenzlau.

Projekt „Kultura bez granic” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027) w ramach celu szczegółowego 4.6 „Kultura i zrównoważona turystyka”.