Przejdź do treści
Wróć do listy

Klasztor Dominikanów w Prenzlau

Więcej informacji

Zobacz Klasztor Dominikanów w Prenzlau z przewodnikiem w języku polskim
W ramach projektu „Kultura bez granic” pragniemy zaprosić Państwa na zwiedzanie w języku polskim, które pozwoli przełamać bariery językowe. Serdecznie zachęcamy Państwa do zwiedzania naszego Muzeum, które mieści się w Klasztorze Dominikanów w Prenzlau.
Dawny klasztor jest obecnie centrum kulturalnym miasta. To tutaj mogą Państwo uczestniczyć w koncertach, przedstawieniach teatralnych i wykładach, świętować festiwale, spędzać czas w bibliotece lub prowadzić badania w archiwach.
W Muzeum Historyczno-Kulturowym mogą Państwo zapoznać się z historią regionu oraz historią budynku na przestrzeni wieków. Podczas zwiedzania z pewnością zachwyci Państwa architektura jednego z najlepiej zachowanych klasztorów w północno-wschodnich Niemczech, a także wysokiej klasy eksponaty. Bogato odrestaurowane krużganki, refektarz z malowidłami ściennymi i kaplica to najważniejsze elementy średniowiecznej architektury klasztornej. Północne skrzydło zostało niedawno przebudowane w nowoczesnym, kontrastującym stylu.
Wystawa stała prezentuje bogatą kolekcję średniowiecznych przedmiotów, zwłaszcza rzeźb sakralnych, ważnych znalezisk archeologicznych z klasztoru Seehausen oraz przedmiotów z historii prawa, jak choćby odcięte dłonie dwóch burmistrzów Prenzlau skazanych za zdradę. Nowsze części wystawy koncentrują się na historii miasta, badając zarówno rozkwit w XIX wieku, jak i przełom w 1945 roku. Historia kolejnych okresów prezentowana jest podczas wystaw specjalnych. Osobna sala poświęcona jest klasycystycznemu malarzowi pejzażowemu i przyjacielowi Goethego – Jakobowi Philippowi Hackertowi oraz pruskiej królowej Friederike Luise, którzy urodzili się w Prenzlau.

Projekt „Kultura bez granic” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027) w ramach celu szczegółowego 4.6 „Kultura i zrównoważona turystyka”.

Zobacz także

Spacer dramatyczny (cz. 2)

Wydział Ekonomiczny US

Zobacz więcej

Wieża Bismarcka

Wieża Bismarcka

Zobacz więcej

Willa Augusta Lentza

Willa Lentza

Zobacz więcej

Rowerowo po Cmentarzu Centralnym

Druga Brama

Zobacz więcej